نصب آنتن مرکزی ماهواره مرکزی فیبرنوری اعلام حریق

آنتن مرکزی اصفهان

آنتن مرکزی اصفهان


مزایای سیستم‌های آنتن مرکزی اصفهان

نصب آنتن مرکزی/آنتن مرکزی اصفهان/ماهواره مرکزی/آنتن مرکزی آپارتمان/نصب آنتن/فروش آنتن مرکزی/آنتن تلوزیون


۱ – جلوگیری از نصب آنتن‌های متعدد بر روی پشت بام یا بالکن طبقات
۲ – تامین سیگنال با قدرت متناسب با واحد‌های هر یک از طبقات ساختمان و جلوگیری از ایجاد نویز
۳ – مقرون بصرفه بودن
۴- تعمیر و نگهداری آسان
۵ – تامین تصاویر شبکه‌های مختلف با کیفیت یکسان
۶ – امکان ایجاد شبکه مختص تلویزیونی برای ساختمان
یک سیستم آنتن مرکزی اصفهان را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد
واحد گیرنده:
واحد گیرنده بطور معمول شامل آنتن یا دیش به منظور دریافت سیگنال‌های درخواستی و
همچنین تجهیزاتی جهت تقویت، تقسیم و یا حتی فیلتر کردن سیگنال‌ها می‌باشد. تقویت کننده آنتن، بالن، میکسر، مدولاتور و تقویت کننده‌های اولیه از جمله تجهیزاتی هستند که در این قسمت استفاده می‌شوند
واحد توزیع:
بطور معمول شامل تجهیزاتی از قبیل: تقویت کننده‌های خط، تقسیم کننده‌های عبوری، تقسیم کننده‌های انشعابی، پریز‌های چند منظوره و شبکه‌ای از کابل‌ها میباشد و غالباً به سه شکل مختلف طراحی میشود
الف. – ستاره
ب. – درختی
ج. – آبشاری
د. – درختی و ستاره
که متداول‌ترین روش برای طراحی یک سیستم توزیع، روش درختی می‌باشد.
در ساختمان‌هایی که تعداد زیادی گیرنده تلویزیونی وجود دارد (مانند هتل‌ها و برج‌های مسکونی) در صورتی که بخواهیم برای هر گیرنده یک آنتن مجزا نصب نماییم مشکلاتی مانند موارد ذکر شده در زیر بروز خواهند کرد:
• محدودیت فضایی پشت بام برای نصب تعداد زیادی آنتن
• اثر انعکاسی و القا یی آنتن‌ها بر یکدیگر
• هزینه بالای نصب آنتن برای تک تک گیرنده‌ها و سیم کشی آنتن تا گیرنده
• از بین رفتن زیبایی ظاهر ساختمان و به وجود آمدن جنگلی از آنتن‌ها
• حجم بالای سیم کشی آنتن‌ها تا گیرنده نیز مشکلاتی به وجود خواهد آورد
با توجه به موارد ذکر شده راه کار پیشنهادی این است که از یک آنتن برای تمام گیرنده‌ها استفاده گردد و، چون سیگنال در یافت شده توسط این آنتن برای تمام گیرنده‌ها کافی نخواهد بود لذا از تجهیزاتی برای افزایش مقدار سیگنال و توزیع آن بین گیرنده‌ها استفاده می‌کنیم. عملی کردن این راه کار با استفاده از تجهیزات سیستم ها‌ی آنتن مرکزی (MATV) (MASTER ANTENNA TV) انجام می‌پذیرد. از این سیستم‌ها به عنوان (CATV) (COMMUNITY ANTENNA TV) نیز نامبرده می‌شود. یک سیستم MATV مجموعه‌ای از تجهیزات اولیه سیگنال تلویزیونی و تجهیزات پردازش و تقویت سیگنال و توزیع آن از طریق کابل‌های کواکسیال بین گیرنده‌های تلویزیونی است و هدف از برقراری آن مهیا کردن سطح سیگنال مناسب را برای هر گیرنده جهت دریافت تصویری با کیفیت قابل قبول می‌باشد. تجهیزات سیستم MATV به دو دسته اصلی صفحه بعد تقسیم می‌گردد:
۱-تجهیزات ابتدایی تهیه سیگنال (HEADEND equipment)
این تجهیزات شامل آنتن و تقویت کننده فیلتر‌ها، مبدل‌های فرکانسی، تله موج‌ها و مچینگ‌ها می‌باشد که برای پردازش سیگنال تلویزیونی و رساندن آن به اندازه و کیفیت مطلوب برای گیرنده‌ها به کار می‌روند
۲- تجهیزات توزیع سیگنال (DISTRIBUTION equipment)
شامل قطعاتی، چون تقسیم کننده‌های انشعابی یا مقسم انتهایی (SPLITTER) و تقسیم کننده عبوری یا میانی (TAP OFF) و مقاومت‌های انتهایی (TEMINATOR) و ... برای تحویل سیگنال به گیرنده‌ها و جدا سازی (ISOLOTION) هر گیرنده از سیستم می‌باشد.
دسی بل (db):
مقدار سیگنال تلویزیونی را عموماً با واحد میکرو ولت اندازه می‌گیرند و برای سادگی محاسبات وکم شدن اعشار از دسی بل (db) استفاده می‌گردد که مقدار آن از رابطه:
db = ۲۰ log (E۱/E۲) محاسبه می‌گردد.
در حقیقت دسی بل چند مرتبه بزرگ یا کوچک بودن سیگنال را نسبت به یک سطح مبنا نشان می‌دهد. در سیستم‌های MATV این سطح مبنا (E۲) را برابر ۱۰۰۰ میکرو ولت میگیرند لذا برای خروجی ۱۰۰۰ میکرو ولت بهره برابر صفر دسی بل میشود. تمام مقادیر ضریب تقویت آمپلی فایر‌ها و افت‌های سیستم و مقادیر ایزولاسیون به db بیان می‌شود. در محاسبات بر حسب دسی بل به راحتی می‌توان مقادیر را جمع یا تفریق کرد. در ادامه بحث ما مبنای بالا را در نظر میگیریم. لازم به ذکر است در بعضی سیستم‌ها ولتاژ مبنا (E۲) را برابر یک میکرو ولت میگیرند و از رابطه db = ۲۰ log E۱ مقدار بهره را به دست می‌آورند و بر حسب دبی میکرو ولت بیان میکنندکه برای ولتاژ خروجی (E۱) یک میکرو ولت مقدار بهره برابر صفر دبی میکرو ولت بدست می‌آید. در این صورت برای مقدار مبنای ۱۰۰۰ میکرو ولت که در حالت قبلی صفر دسی بل به دست می‌آمد ۶۰ دبی میکرو ولت بیان میشود.

کابل‌های مورد استفاده در MATV
در کابل کشی سیستم‌های MATV از کابل کواکسیال ۷۵ اهمی استفاده می‌گردد. این کابل‌ها که به آن‌ها کابل هم محور هم اطلاق می‌شود دارای یک هادی مرکزی از جنس مس می‌باشند که وظیفه حمل سیگنال را به عهده دارد و یک شیلد به صورت بافته مسی که دور کابل را گرفته واز اثر القا و تداخل روی سیگنال توسط عوامل خارجی جلوگیری می‌کند و امکان جذب مستقیم سیگنال توسط هادی مرکزی را از بین می‌برد. برای اتصال کابل‌های کواکسیال به تجهیزات MATV از کانکتور‌های نوع F. استفاده می‌گردد که بسته به نوع کابل سایز آن انتخاب می‌گردد. کابل‌های مورد استفاده در سیستم MATV برای خطوط اصلی RG۶ – RG۱۱ – RG۵۹ می‌باشد که تفاوت آن‌ها در مقدار افت کابل به ازای طول مشخص می‌باشد. برای فواصل طولانی (بین چندین ساختمان) و یا برای مواردی که نیاز به خاک کردن کابل باشد کابل RG۱۱/U استفاده می‌گردد. در داخل ساختمان نیز معمولاً برای تمام مسیر‌ها به طور یکسان کابل RG۵۹ به کار می‌رود. برای اتصال پریز‌ها به سیستم بین تپ آف و پریز و یا بین اسپلیتر و پریز بسته به فاصله و تعداد پریز ها‌ی مسیر از کابل‌های ۳C-۲V و ۴/۵C-۲V و ۵C-۲V استفاده می‌گردد هرچه ضریب حرف C. بالاتر باشد افت کابل کمتر است.
طراحی سیستم MATV
الف.: طراحی سیستم توزیع
از آنجا که افت سیستم توزیع آنتن مرکزی اصفهان در انتخاب تجهیزات اولیه (HEAD END) موثر است لذا باید ابتدا سیستم توزیع را طراحی و محاسبه نمود. قدم اول تهیه نقشه ساختمان و علامت گذاری محل پریز‌ها و محل آمپلی فایر است. نحوه توزیع کابل‌ها نیز از نظر عمودی یا افقی بودن نسبت به شکل ساختمان باید تعیین شود وسپس کابل‌های لازم تعیین شود. از کابل کشی طولانی و کابل کشی زیگزاگ و حلقوی باید اجتناب کرد و کابل‌ها را حدالامکان به طور مستقیم کشید. بعد محل تپ آف‌ها واسپلیتر‌ها را تعیین می‌کنیم. طولانی‌ترین کابل یا کابل با بیشترین تعداد تپ آف‌ها و اسپلیتر‌ها را باید برای محاسبه افت سیستم درنظر گرفت. در صورت عدم اطمینان در مورد شاخه با بیشترین افت باید در چندین شاخه افت را محاسبه کرد وشاخه با بیشترین افت را انتخاب نمود. افت‌های سیستم توزیع:
۱-افت کابل‌ها: مقداری از سیگنال در حین عبور از کابل کواکسیال افت خواهد کرد مقدار این افت به نوع کابل مورد استفاده وفرکانس سیگنال عبوری بستگی دارد در فرکانس‌های بالاتر افت بیشتری وجود خواهد داشت. بهتر است افت کابل را برای بالاترین فرکانس موجود یا فرکانسی که ممکن است در آینده دریافت شود محاسبه نمود.
۲-افت اسپلیتر‌ها (INSERTION LOSS)): مقدار افت در اسپلیتر عبارت است از مقدار ورودی بر حسب db منهای مقدار خروجی. به عنوان مثال این مقدار برای اسپلیتر دو راه حدود ۵/۳ db وبرای اسپلیتر ۴ راه حدود ۵/۶ الی ۲/۷ دسی بل خواهد بود. معمولاً کارخانجات سازنده مقدار این افت را برای فرکانس‌های مختلف در جدولی ارائه می‌کنند.
۳- افت جداسازی (ISOLATION LOSS) (TAP LOSS): هر تپ آف برای ایزولاسیون گیرنده‌ها از یکدیگر سیگنال ورودی را مقداری کاهش می‌دهد وآن را به خروجی فرعی می‌دهد این افت را افت جداسازی (ایزولاسیون) می‌نامند مثلاً اگر یک سیگنال ۲۵db به یک تپ اآف با افت ایزولاسیون ۲۳db اعمال شود در خروجی فرعی مقدار ۲db سیگنال قابل دسترس خواهد بود.
۴- افت عبوری (Trough loss) INSERTION LOSS)): هنگام عبور سیگنال از داخل تپ آف از ورودی اصلی به خروجی اصلی مقداری افت ایجاد می‌شود که باید مقدار آن را در محاسبات مد نظر قرار داد. مقدار این افت برای فرکانس‌های مختلف فرق می‌کند وتوسط کارخانه سازنده جدولی ارائه می‌گردد، ولی معمولاً تپ آف‌های با مقدار ایزولاسیون بالا افت عبور‌ی کمتری دارند.
نحوه انتخاب تپ آف: باید در یک سیستم MATV تپ آف‌هایی انتخاب شود که حداقل ۱۰۰۰ میکرو ولت را برای هر گیرنده تامین کند وایزولاسیون کافی بین گیرنده و سیستم جهت جلوگیری از تداخل ایجاد کند دریافت سیگنال بیش از ۱۰۰۰ میکرو ولت (صفر دسی بل) به گیرنده آسیبی نمی‌رساند و بسیاری از طراحان سیستم‌های MATV سطح خروجی‌های فرعی را تا ۱۰ db نیز در نظر می‌گیرند. در طراحی سیستم افت ایزولاسیون آخرین تپ آف قبل از آمپلی فایر را در نظر می‌گیرند ودر صورت طولانی بودن مسیر بین تپ آف و دستگاه تلویزیون باید افت کابل آن را نیز در نظر گرفت. در صورت استفاده از تپ آف‌های دیواری (wall tap) به علت کم بودن فاصله بین تپ آف و تلویزیون می‌توان از این افت صرف نظر کرد
انتخاب آنتن
سه فاکتور اساسی باید در انتخاب آنتن در نظر گرفته شود:
۱- نوع آنتن ۲- بهره آنتن ۳- جهت آنتن
نوع آنتن با توجه به تعداد و فرکانس کانال‌های مورد در یافت تعیین می‌گردد. جهت آنتن نیز نسبت به فرستنده تلویزیونی‌تنظیم می‌شود. اگر تمام فرستنده‌ها یا تعدادی از آن‌ها در یک جهت باشند از آنتن پهن باند (BROAD BAND) استفاده می‌شود و اگر در جهت‌های متفاوت باشند از آنتن تک کانال استفاده می‌گردد. انواع معمول آنتن‌ها عبارتند از::
VHF/UHF/FM , VHF/UHF , UHF , VHF
البته برای دریافت سیگنال FM بهتر است از آنتن جداگانه FM استفاده می‌گردد. بهره آنتن یک مساله مهم است باید آنتن حداقل سیگنال ۰ db رابرای ورودی آمپلی فایر مهیا نماید. در محل‌های با سیگنال ضعیف باید از آنتن با بهره و اندازه بزرگتر استفاده کرد. در صورتی که باز هم سیگنال مناسب به دست نیامد مجبوریم از پری آمپلی فایر استفاده کنیم. جهت آنتن نیز باید به دقت تنظیم شود. اگر آنتن خوب تنظیم شده باشد نسبت سیگنال‌هایی که با قسمت جلو آنتن دریافت می‌گردد به سیگنال‌هایی که با عقب آنتن دریافت می‌گردد بیشتر خواهد بود.
بر آورد سطح سیگنال:
تعیین دقیق سطح سیگنال برای طراحی صحیح سیستم مهم و اساسی است؛ لذا با استفاده از یک آنتن با بهره مشخص (در صورت امکان همان آنتنی که نصب خواهد شد) و یک تلویزیون رنگی قابل حمل و نقل و یک میدان سنج میتوان مقدار سیگنال را در محل نصب آنتن تعیین کرد. در محل‌هایی که سیگنال ضعیف است محل آنتن بسیار حساس است. ممکن است در یک محدوده ۱۵ متری تفاوت‌های فاحشی در مقدار سیگنال وجود داشته باشد. ارتفاع آنتن نیز در مقدار سیگنال موثر است. ولی این مطلب را باید در نظر داشت که همیشه ارتفاع بالاتر باعث ایجاد سیگنال بیشتر نمی‌شود بلکه باید مناسب‌ترین ارتفاع را با آزمایش به دست آورد. میدان سنج نیز برای اندازه گیری سیگنال دریافت شده برای هر کانال به کار می‌رود. این تست باید در چند جای سایت انجام گیرد و بهترین محل برای آنتن انتخاب گردد. در صورتی که آنتن به دقت انتخاب شود حتی می‌تواند بعضی تداخل‌ها را از بین ببرد. با استفاده از تلویزیون رنگی می‌توان کیفت سیگنال را در هر کانال مشخص کرد ودر صورت وجود تداخل امواج اثر آن را روی تصویر مشاهده نمود.
انتخاب پیش تقویت کننده (PRE AMPLIFIRE):
در محل‌هایی که سیگنال ضعیف است ممکن است تقویت اولیه سیگنال لازم شود. در انتخاب پری آمپلی فایر باید چهار نکته را در نظر گرفت:
۱- پوشش باند فرکانسی ۲- بهره (GAIN) ۳- مقدار نویز ۴- توان خروجی
پری آمپلی فایر‌ها به صورت UHF یا VHF یا VHF/UHF ساخته شده اند بعضی از آن‌ها دارای مسدود کننده‌های موج FM هستند تا اگر دریافت FM باعث ایجاد نویز شود آن را بلوکه کنند. پری آمپلی فایر باید سطح سیگنال کافی برای آمپلی فایر توزیع را فراهم کند. هنگام استفاده از آمپلی فایر‌های تک کانال هم ممکن است یک پری آمپلی فایر لازم شود. تا سیگنال کافی برای عمل کرد صحیح AGC فراهم گردد. مقدار نویز تولید شده توسط پری آمپلی فایر یا همان عدد نویز (noise figure) نیز باید پایین باشد تا کیفیت سیگنال حفظ شود. تغذیه پری آمپلی فایر که در نزدیکترین فاصله از آنتن نصب شده است از طریق یک منبع تغذیه در داخل ساختمان نیز ممکن است و پس از کاهش دادن ولتاژ به مقدار لازم توسط خطوط سیگنال به پری آمپلی فایر اعمال می‌شود. توجه کنید بین منبع تغذیه و پری آمپلی فایر یک اسپلیتر معمولی قرار ندهید، چون باعث اتصال کوتاه منبع تغذیه می‌گردد. از مبدل تطبیق امپدانس نیز نباید استفاده نمایید.
پردازش و ترکیب سیگنال انتن مرکزی اصفهان
عمل پردازش سیگنال توسط فیلتر‌ها – مسدود کننده‌ها – ترکیب کننده‌ها و تضعیف کننده‌ها انجام می‌گیرد. در صورت لزوم از مبدل فرکانس UHF به VHF نیز می‌توان استفاده کرد.
انتخاب آمپلی فایر:
در انتخاب آمپلی فایر باید ۴ مورد را در نظر گرفت:
۱- فرکانس و تعداد کانال‌های مورد دریافت
۲- افت کل سیستم
۳- نوع سیگنال ورودی
۴- قابلیت خروجی (مقدار خروجی
اگر کانال‌های هم جوار زیادی در یافت شود هر کانال برای جلوگیری از تداخل باید فیلتر شود و برای این منظور معمولاً از آمپلی فایر‌های تک کانال (STRIP) استفاده می‌گردد. مقدار ورودی به علاوه بهره تقویت کننده باید از افت کل سیستم بیشتر شود ومعمولاً ۶ db نیز به این مقدار اضافه می‌کنند. آمپلی فایر‌های تک کانال بعد از فیلتر کردن و بلوکه کردن تمام کانال‌های دیگر به کار می‌روند و دارای ۲ نوع کنترل بهره اتوماتیک (AGC) و دستی هستند. که نوع AGC در شرایط آب و هوایی و محیطی مختلف سطح سیگنال را ثابت نگه می‌دارند. آمپلی فایر‌ها با ورودی UHF/VHF , VHF ساخته شده اند. در ضمن مقدار سیگنال ورودی به علاوه بهره تقویت کننده نباید از توان خروجی آمپلی فایر بیشتر شود. قابلیت یا مقدار خروجی آمپلی فایر مقداریست که تقویت کننده بدون برش و یا مدولاسیون عرضی می‌تواند تحویل دهد. بعضی از آمپلی فایر‌ها دارای کنترل بهره و اعوجاج و نوسان وتضعیف کننده قابل تنظیم می‌باشند تا سطح سیگنال یکسانی را برای تمام کانال‌ها ایجاد کنند.

نصب آنتن مرکزی/آنتن مرکزی اصفهان/آنتن مرکزی ساختمان/نصب آنتن

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...